2 Temmuz 2011 Cumartesi

Le Trio Joubran

Filistinli 3 kardeş Le Trio Joubran grubunun üyeleri. Samir, Adnan ve Wissam JOUBRAN kardeşler. Ud üstadı her üçü de. İnanılmaz şeyler yapıyorlar çaldıkları enstrümanla. Sanki vücutlarından bir parçayı kullanıyorlar. Vurdukları her nota size bir şeyler anlatıyor gibi. Ve hatta GİBİSİ fazla resmen anlatıyor. Onları dinlerken gözlerimi kapayıp bambaşka yerlere gitmekten kendimi alamıyorum. 
Filistin' li olmalarından dolayı geri planda bir hikaye ya da acı ve göz yaşı aramanıza gerek yok zira kendileri Fransa' da yaşamlarını sürdürüyorlar.Geçmişle ilgili hayatlarında ki en önemli özellik Udi bir aileden geliyor olmaları. Yaklaşık 4 kuşaktır Ud yapıyor ve satıyorlar. Bunun dışında arkalarında çok fazla şeyleri yok. En büyük özellikleri Ud' un teline vurduklarında çıkardıkları MUHTEŞEM nağmeleri.
Müzik hayatlarının ilk evrelerinde sadece Ud kullanmış üç kardeş. Daha sonra perküsyon da kullanmaya başlamışlar. İkinci albümlerinde Yousef Hbeisch eşlik etmiş kardeşlere. Ortaya çıkardıkları en güzel eserlerin başında da Yousef Hbeisch' in eşlik ettiği Masar isimli parça geliyor sanırım.

Osmanlı Sultanlarına karşı bir sempatileri olduğunu duymuştum. Zira kardeşlerden birinin ( Wissam ) Ud' unda Osmanlı Tuğrası var ve kendi özel yapımları. Sanırım babalarından kalma. Zira babasına ait 1985 yapımı bir tuğralı ud ile Wissam' ın kendsine ait 1999 yapımı 2 tuğralı udu var.

Fotoğrafı Büyütmek İçin Tıklayınız
Uzun lafın kısası bu futbolsuz tatil gününde bu üçlüyü irdelemek, biraz olsun sizlerin müzik zevkine katkıda bulunmak amacıyla paylaştım bu yazıyı. Sizlere Haifa Konserinde çaldıkları Tanasim III - Hawana isimli muhteşem parçayla Hoşçakalın diyorum. İyi seyirler, iyi okumalar...

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum sizin...