10 Temmuz 2011 Pazar

Peki Şimdi Ne Olacak?

Aziz Yıldırım ve 3 Fb yöneticisi tutuklandı. Top şu anda TFF' nun kucağında. Onların vereceği karar Türk Futbol Tarihinin kaderini tayin edecek, yönünü belirleyecek. Peki ya şimdi ne olacak?


Çoktan seçmeli ihtimaller var önümüzde;

Senaryo 1) Fb, Sivas küme düşer, Eskişehir lige eksi (-) puanla başlarsa; Bu durumda Şampiyonluk, Şampiyonlar ligi, Uefa Avrupa Ligi sıralamaları ve bir alt lige düşen takımlar komple değişir, Türkiye' yi Avrupa' da temsil edecek takımlar farklılaşır. Bu sene ligden düşen takımların yeniden STSL' e yükseltilme ihtimalleri doğar. Buna göre herhangi bir küme düşme olayında sıralamanın şu şekilde olması KUVVETLE MUHTEMEL;

Avrupa Kupaları;

Trabzonspor - Şampiyonlar Ligi ( Direk )
Bursaspor - Şampiyonlar Ligi ( Ön Eleme )
Gaziantepspor - Uefa Avrupa Ligi ( Rakibi belli olduğu için 3. Ön Eleme )
Beşiktaş - Uefa Avrupa Ligi ( 2. Ön Eleme )
Kayserispor - Uefa Avrupa Ligi ( Gaziantepspor' un Ön Eleme turunda ki rakibi belli olduğu için Bursaspor yerine 2. Ön Elemeden Başlaması Muhtemel )

Küme Düşenler;

Konyaspor ve Bucaspor yeniden STSL' de oynama hakkı elde edebilirler. Ligden 2 takımın düşürülmesi durumunda bu takımlara yeniden şans doğuyor. Nitekim Bucaspor' un resmi başvuruyu yaptığını biliyoruz.

Senaryo 2) Fb, Sivas küme düşmez, STSL' e (-) puan ile başlar, (Bu kısım önemli) Fb' nin suçu ispat edilene ve sabit görülene kadar Avrupa Kupalarında oynama hakkı devam eder. Eskişehirspor yönetimsel olarak bu olayların dışında olduğu için diğer iki takımdan da her halükarda daha az ceza alacaktır ancak onların alacağı ceza da kesinlikle lige eksi (-) puanla başlamak olacaktır. ( Bu senaryonun kurgusunda Kulüpler Birliği Vakfının tavrı ve görüşü önemli. Normalde TFF Kulüpler Birliği Vakfının görüşünü almak zorunda değil ki bu durum yasalarla belirlenmiş kıstaslara bağlı ve yoruma açıkta değil. Ancak Türkiye' de işlerin nasıl yürüdüğü düşünülürse TFF' nin vereceği kararda KBV' na DANIŞARAK, GÖRÜŞ İSTEYECEĞİ ihtimali çok ama çok yüksek.. )

Senaryo 3) Fb ve Sivas küme düşmez STSL' e (-) puanla başlamaları TFF tarafından karar verilir, Eskişehirspor' da lige yine eksi (-) puanla başlar. Bu sefer devreye UEFA ve FİFA girer. Türk Milli Takımını ve Tüm Türk Takımlarını ULUSLARARASI MÜSABAKALARDAN 1 ila 5 YIL ARASINDA MEN EDER, Fenerbahçe ve Sivas' ın küme düşmesini ve Eskişehirspor' un yine lige eksi (-) puanla başlamasını ister. TFF bu çağrıya uymazsa TFF' nun UEFA ve FİFA ile olan bütün ilişkileri askıya alınır.

İhtimaller bunlar. Görüldüğü gibi 3 bilinmeyenli bir denklem. Olaylar ortaya çıktığında bir arkadaşıma demiştim ki; " Bu kadar pisliği hiç bir mide kaldırmaz. M.Ali Aydınlar bile bu suyun önünde duramaz. " Hala aynı görüşteyim. Bir spor kulübünün başkanları, yöneticileri, teknik adam ve futbolcuları ŞİKEDEN TUTUKLANIYOR ise, hiç bir mide bunu kaldıracak güce sahip değildir.

Sonuç olarak en kuvvetli ihtimal Senaryo 1' de yazan gibi görünüyor. Meydana gelebilecek diğer senaryolar Türk Futbolunu geriye götürmekten başka işe yaramayacaktır.

Kayserispor açısından bakıldığında ise masa başında kazanılmış bir başarıya ne kadar sevinebiliriz sorusu aklıma geliyor. Sevinmeli miyiz? 2010-2011 sezonunun ilk haftasından itibaren gasp edilmeye başlanana puanlarımıza bakıldığında; Evet sevinmeliyiz. Çünkü biz bunu çok çok önceden haketmiştik.

Muratt..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum sizin...