27 Ağustos 2011 Cumartesi

Porto ve Kayserispor

Türk futbolu ve Kayserispor dün geceki süper kupa finalinde bir kez daha Porto gerçeği ile tanışıp yüzleşti. Yıldız oyuncularını satmışlardı ama Barcelona'ya karşı ezilmeden mücadele edecek kadrosu her zaman ki gibi mevcuttu. Barca' dan daha fazla korner kullanan, penaltısı verilmeyen, Barca ileri ucundaki kurnaz ayakları ofsayta düşüren çok başarılı bir maçı geride bıraktılar.

Daha geçen yıl Avrupa liginde mücadele ederken futbol otoriteleri tarafından şuan Şampiyonlar Liginde olsa yarı finali görür denilen bir takım Porto. İşte bu yüzden Porto, yapısı ve idaresi ile tezlere konu olacak cinsten. Porto'yu birçok yönden Kayserispor ile karşılaştırdım.

Yalnız yaptıkları doğru sayısı Kayserisporla kıyaslanamayacak kadar çok. Onlarda Kayserispor gibi her yıl oyuncu sirkülasyonu içerisindeler.Ancak nasıl bir sistemleri varsa takım iskeletini bozsalar bile her yıl hem kendi liglerinde hemde Avrupa sahnesinde kupalara ambargo koyuyorlar.Buda piyasa yaptırdığı oyuncusunu satma kararı almadan önce onun yerini dolduracak başka alternatiflerinin olduğunun apaçık göstergesidir.
 
Mesela Pepe; Evet Pepe dev kulüplerin dikkatini çekerek 29 milyon euro bonservis bedeli ile Real Madrid'e satıldı. Bugün ki kadroya bakarsak oyun tarzı hatta tipi bile Pepe ile aynı olan başka bir oyuncuyu göreceksiniz.Evet Rolando! Eminim ki ileriki yıllarda Porto'da onun yerini alacak oyuncu şimdiden bellidir.Porto,birkaç yıl sonra oyuncunun piyasa değerini tavan yaptırıp satacak ve yüklü bonservi ücreti alarak kulübe büyük gelir sağlanacaktir.En önemli oyuncularını satmasına rağmen değişen hiçbir şey olmayıp Porto kupalar kazanmaya devam edecektir.Pepe-Rolando örneğini çoğaltmak mümkün. Kimler mi?

Lucho-->Guarin, Bosingwa-->Sapunaru, Meireles-->Moutinho, Anderson-->Fernando Reges, Quaresma-->Hulk, Falcao-->Kleber daha sayayım mı ?

Porto başarısını görmeniz için bundan öncedeki sıralamayı belirtmezsem çatlarım;

Maniche-->Lucho, Carvalho-->Bruno Alves, P.Ferreira-->Bosingwa, Deco-->Meireles, Lisandro-->Falcao

Daha Luis Fabiano,Mario Jardel,Vitor Baia kadar gerilere gitmek istemedim.Çünkü Porto'nun bu akıl almaz işleri beni yordu

Bu tablo gösteriyor ki Porto oyuncu tarama konusunda örneği olmayan bir kulüp.Eskiden Brezilya futbol fabrikası olarak tanınırdı.Şuan hangi takıma bakarsanız mutlaka Porto çıkışlı bir oyuncu göreceksiniz.Sanırım Brezilya,ülkemizde sıkça gördüğümüz fason uygulamayı Porto üzerinden yapıyor.Tabi bu söylediklerim olayın şamatası..

Tamam Porto,scout konusunda çok başarılı anladık da teknik direktör konusunda nasıl bu denli inanılmaz olabiliyorlar? Futbol oynamamış adamları,dünya futbolunda fenomen olacak isimleri nasıl yetiştiriyorlar ? Nereden buluyorlar? Nasıl bir süreçten ve süzgeçten geçiriyorlar? İnanılır gibi değil.

Korkmayın teknik adam serisine fazla geriye gitmeden başlayacağım. Mou ile başlayan bu süreç Villas Boas ile devam etti ve şimdi Vitor Pereira.Hepsi birbirinin yardımcısı ile göreve başlayıp sırası gelenin en üst koltuğa oturduğu bir hiyerarşi.

Çizmeye çalıştığım bu resim gösteriyor ki futbol ekip işi bir oyunmuş.Demek ki tek bir kişinin yaptığı yada yapacağı kadar kolay değil bu spor. Türk takımlarının yerinde olsam şuan Pereira'nın yardımcılığını yapan isimleri kıskaca alır takımlarımı o isimlere emanet etmeyi düşünürdüm.

Kayserisporla kıyasladığım bir diğer konu da oyuncularına talip olan kulüplerin gönül rahatlığı içinde olmasıdır.Şöyle ki;

Porto'dan gözü kapalı oyuncu transfer edebilirsiniz.Bilirsiniz ki onlarda çok kaliteli isimler vardır ve maksimum verimi alırsınız.Bu çok büyük bir referanstır.Birkaç yıldır Kayserisporda Mehmet Topuz,Gökhan Ünal ve Serdar Kesimal ile bu çizgiyi yakalamışa benziyor.Kısa zaman sonra bu listeye Eren Güngör,Hasan Ali Kaldırım,Engin Bekdemir,Okay Yokuşlu,Nadir Çiftçi,Sefa Yılmaz isimlerini görürsek şaşırmamak gerekir

Porto futbolunun hep görünen yüzünden yani kremasından bahsettim.Başarının asıl kahramanları olan yönetimi araştırayım dedim.Ancak başkanlarının isminin Pinto Da Costa olduğundan başka bilgiye ulaşamadım.E haliyle normaldir orası Türkiye değildi öyle ya.

Önümüzde harika bir model var ve Kayserispor olarak son yıllarda biz bunu benimsemişe benziyoruz.Bu yolun sonunun aydınlık olduğuna inanıyor,Engin transferi ile başlayan ilişkilerin kesilmeden karşılıklı devam etmesini temenni ediyorum...
 
Murat Yılıdırm ( metrajzede )

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum sizin...