10 Eylül 2011 Cumartesi

Kayserispor Sezon Öncesi Değerlendirme ( Orta Saha )

 

Bu yılın en büyük değişimini orta sahada yaşadık. En başta takım kaptanı Mehmet Eren ile yollar ayrıldı, arkasından aslında bile bile lades olarak nitelendirebileceğimiz bir transfer olan Andre Moritz gönderildi. Selim Teber, Ali Bilgin gibi isimler yine takımdan gidenler arasında. Ligin ikinci yarısında Wolfsburg' dan kiralık+opsiyonlu gelen Karim Ziani ile ise kulübünden bonservisi alınmasına rağmen anlaşılamadı. İşin iç yüzü daha sonra ortaya çıktı. Oyuncunun babasının Kayserispor' dan transfer ücreti dışında para istemesi, Genel Menajerimiz Süleyman Hurma' nın da bunu kabul etmemesi nedeniyle oyuncu Kayserispor' da oynamak istemediğini belirtti ve takımdan ayrıldı. Bunun üzerine Kayserispor FİFA' ya müracaat ederek hakkını aramaya başladı.

Gelelim bu senenin kadrosuna. Oldukça büyük değişiklikler yaşandı. Gidenlerin yerlerini doldurabilecek yetenkte oyunculara sahip bir kadro kuruldu. Bu kadronun en büyük özelliği Genç ve Yetenekli oyunculardan oluşuyor olması. Şota' nın kafasında ki oyun anlayışının pas yapan ve hızla rakip sahaya oyunu yıkmak isteyen bir anlayış olduğu hesaba katıldığında bu gençlerin oldukça faydası olacağını düşünüyorum.


Jonathan Santana; Geçen sezon OYNAYABİLDİĞİ maçlarda takıma çok büyük katkılar yapmış bir isim. İyi bir Ön Libero belki de ligimizin en iyilerinden biri. En büyük sorunu çıt kırıldım olması. Hazırlık kampının büyük kısmını Copa America nedeniyle kaçırdı Santana. Sonrasında yeni transferimiz Riveros ile birlikte takıma katıldı. Milli Takımında sadece yarı final maçında ilk 11 de oynadı, onunda yüz küsürüncü dakikasında kırmızı kart görerek Final şansını kaçırdı. Eğer ki sakatlıklar yaşamazsa Santana çok faydalı olacaktır. Ama umudumuz dağların ardında.. Santana' lı 20 maç görürsek kendimizi şanslı hissedelim diyoruz.


 Cristian Riveros; Sunderland' dan kiralık olarak geldi. Kayserispor' a gelmeden önce nasıl bir oyuncu olduğunu bilmiyorduk. Transfer haberinden sonra yaptığımız araştırmalarda her şeyden önce iyi bir kesici olduğunu öğrendik. Sonra Copa America maçlarına çevirdik gözümüzü. Çünkü Riveros Paraguay Milli Takımının sürekli 11 oynayan oyuncusu idi. Turnuvanın bütün maçlarında 11 de sahaya çıktı ve takıma adına kritik goller attı. Canlı olarak izlediğim bütün maçlarının genel analizinde Riveros ile ilgili en büyük gözlemim iyi bir kesici. Orta saha da defansa yönelik olarak oynayabileceğini ve yabancı kontenjanının birinin ona ait olduğunu düşünüyorum.

Sefa Yılmaz; Sağ açık olarak transfer ettik. Yerli oyuncu transferlerimiz de Okay' dan sonra bu yıl ki en pahalı 2. transferimiz. Duisburg' dan geldi Kayserispor' a. Transferi Duisburg taraftarları arasında pek hoş karşılanmadı. Takımında sevilen bir oyuncuydu. Ümit Milli takımın değişmezlerinden. Oyuncu profili olarak topla oynamayı seven bir yapısı var. Uzaktan sert şutlarını gördük izlediğimiz maçlarında. Tek sıkıntısı ayakta kalmakta zorlanıyor. Yani kırılgan bir oyuncu. Bir sohbetimizde Süleyman Hurma Sefa' nın Cangele' nin yokluğunu aratmayacak kadar yetenekli olduğunu söylemişti. Bekleyip göreceğiz. Umutluyum.


Engin Bekdemir; Türk takımlarının transferini en çok istediği gurbetçilerimizden birisiydi. PSV altyapısında yetişip oradan Porto' ya transfer oldu. Porto genç takımında oynarken aynı zamanda Okan ve Nadir Çiftçi ile birlikte U-19 Milli Takımının formasını terletti. Bileklerine hakim, oyunu ayakları ile değil beyni ile oynayabilen, çok çabuk düşünme yeteneğine sahip ve inanılmaz ara pasları insanları etkilemeye yeterde artar bile. Sadece takıma alışsın yeter. Ziani gitti diye üzülenler Engin' in gerçek kimliğine bürünmesi ile birlikte sevinç çığlıkları atacak, ve güle güle Ziani diyeceklerdir. Ha bu arada Engin' in Bonservis Ücreti olarak Porto' ya 500.000 Euro ödendiğini hatırlatalım.


Abdullah Durak; İlk günkü Abdullah' tan tek farkı yaşı ilerledi. Ne yazık ki futbolunun üzerine pek bir şey koymadı ya da koyamadı. Bazen çok olumlu işler yapıyor ama bu yaptıkları bir - iki maç ile sınırlı kalıyor. Hazırlık maçlarında yine sadece Sivasspor maçında varlığını hissettik. Rotasyon için elde tutulması iyi oldu. Onun dışında yabancı sınırlamasına takılmadığımız müddet 11 de yer bulması zor.

Furkan Özçal; Geçtiğimiz sezonun ikinci yarısının büyük bölümünde sakattı. İdmanda bacağını kırması onu formasından uzak tuttu. Hazırlık kampının bir bölümünde de takımda yerini alamadı. Sonrasından katıldı kampa. Çok yetenekli ve bir o kadar da istekli. Sakatlanmazsa eğer ( Allah Korusun ) Furkan bu sene benim bankolarım arasında. Sivasspor maçında attığı gol ( Abdullah' ın pasının hakkını da verelim ) yeteneğini kanıtlar nitelikte.


James Troisi; Bu Kayserispor' da ki üçüncü sezonu. Geçtiğimiz 2 sezonda Kayserispor' a hiç bir şey verdiği söylenemez. 2010-2011 sezonunun başında oynadığı 4-5 haftalık periyotta ise 2 sezonun acısını çıkartacak performans gösterirken talihsiz bir sakatlık yaşadı ve takımdan uzun süre ayrı kaldı. Hazırlık kampında açıkcası ben fazla olumlu bir performans görmedim. Ha mücadele ediyor, kendisini zorluyor, bişeyler yapma gayretinde ama pek başardığını söyleyemem. Bu benim kanaatim. James Troisi bu sene benim düşünceme göre On bir  oyuncusu değil rotasyon oyuncusu olacak.


Noureddine Amrabat; Bizim sempatik oğlan aynı bıraktığımız gibi. Geçen yıl ki şımarıklığından hiç bir şey kaybetmemiş, üstelik üzerine koyarak daha da şımarmış. İzlediğim idmanlarda takımda en çok çalışan bir kaç isimden biri olduğunu gördüm. Hazırlık maçlarında ise takım oyununa biraz daha ısınmış, hata yaparsa formayı kaptıracağının farkında bir görüntüsü vardı. İstekliydi. Onda ki yeteneği kullanabilirsek eğer inanıyorum ki takımı tek başına sırtlayacak bir oyuncu olur. Sadece bencil ve bu bencilliğini unutmalı. Yine de bu sene benim ilk on birimdeki sol açık' ın bir numaralı ismi.

Ve Okay Yokuşlu; Benim ona olan hayranlığımı blogu takip edenler çok iyi biliyor. Kayserispor' un geleceği Okay, Engin ve Nadir' ın ellerinde. Uğur Meleke bir yazısında Kayserispor' un gençlerini milli takımın dönemsel jenerasyon değişikliklerini benzetmişti. İnşAllah bizleri utandırmazlar. Okay orta sahada çok farklı bölgelerde oyunu yönlendirebilcek özelliklere sahip. Ama onun asıl yeri Merkez orta saha dediğimiz orta sahanın ortası. Zira Şota' da Okay' ı o bölgede deniyor ve Okay' da kendisine olan güveni boşa çıkartmayacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum sizin...