20 Eylül 2011 Salı

Tebdil-i Rotasyonda Ferahlık Vardır.

Foto:www.sporx.com
 
İlaç niyetine kullanabileceğimiz, üzerimizde ki karabulutları biraz olsun dağıtabileceğimiz çok ama çok değerli üç puanı hanemize yazdırmanın sevinciyle karalıyorum bu bir kaç satırı. Görüldüğü üzere iyi gitmeyen takımda yapılan rotasyon işe yaradı ve takım ilk iki hafta üzerine serilen ölü toprağını kaldırdı attı. Gaziantepspor deplasmanında geriden gelip oyunu çevirmek zordur. Her ne kadar Gaziantepspor geçen seneki performansından uzak olsa da bu bir gerçek.

Takımı genel olarak değerlendirecek olursak; her şeyden önce istekli ve arzulu, önde basan bir Kayserispor izledik. Özellikle ikinci yarıda bu çok daha net çıktı ortaya. Çok basit defansif hatalarla da yüzleştik bugün. Özellikle Hasan Ali' nin kendi yerini boşaltması ile yediğimiz iki kontra var ki evlere şenlik. Hasan Ali ofans yapacağım derken kesinlikle yerini boşaltmamalı. Sağ bekte Pekarik inanılmaz güzel işler yaptı. Bir hata da ondan geldi ve Cenk Tosun net bir pozisyonu harcadı. Ama o özlemle beklediğimiz sağ bekin adı şu performansı  neticesinde kesinlikle Peter Pekarik. Zurab ve Eren ikilisi açıkcası güven veriyor ama ikiside ağır oyuncular ve bu ağırlık bazen sıkıntı yaşatıyor. Değişiklik gerekir mi bilmiyorum.

Rotasyondan gelen oyunculara bakalım isterseniz. Tabii ki ilk incelenecek isim Engin Bekdemir. İlk haftadan beri sürekli oynamasından yana tavır koyduğumuz bir oyuncu Engin. Bugün oyun içinde çok güzel toplar dağıttı, ceza sahasına güzel driplingleri vardı. Gözüme batan en büyük eksiği top sürme konusunda. Tam dört kez ayağından açtğı topuj kaybetti ki ikisi gerçekten Gaziantepspor kalesinde sıkıntı yaratabilecek pozisyondu. Oyunda kaldığı 60 dakika da Engin benden 10 üzerinden 7 alarak ilk maçında yüzümü kara çıkartmadı.

Ömer Şişmanoğlu belki maç içerisinde fazla görünmedi ama boş alanda Gaziantepspor defansını çok yordu ve geriden gelen arkadaşlarına çok güzel alanlar hazırladı. Değerlendiremedik o ayrı ama Ömer' in bu takımda oynaması, hem de forvet olarak oynaması Kayserispor' un topsuz oyunda bir adım önde olması demek. Ömer' in notu 10 üzerinden 6.

Santana ve Riveros bence iyi bir ikili oldular ve birbirlerini tamamladılar. Riveros bugün iyi bir kesici ön libero olduğunun örneklerini sergilerken, bir o kadar da sürpriz golcü olduğunu gösterdi. Copa Amerika' da olduğu gibi yine yan toptan ve yine kafa ile takımının ligde ki ilk golüne imzasını attı. Santana ise bugün bence bir kaç pozisyon dışında iyiydi. Akıllı oynadı ve hücuma büyük katkıda bulundu.

Amrabat genel olarak kendi kanadının savunmacısını zorladı. Öyle ki bir yerden sonra Elyasa' nın isyanını izledik. Ama hala çok bencil ve hala tam anlamıyla takım oyununa adapte olabilmiş değil. Maç 1-1 iken vermediği bir pas var ki kafamda yolabilecek saçların sayısını baya azalttı. Sefa ise iyi bir pasör ve iyi bir duran topçu olduğunu yaptığı iki asist ile gösterdi. Selim Teber vari ortalar izledik bugün ondan. Ama gözden kaçmayan en büyük Sefa özelliği kaçak oyun oynaması ve ikili mücadelelerden çabuk vazgeçmesi. Toparlarsa tam süper olacak.

Sonradan giren Okay bence Engin' i aratmadı ve hatta daha iyi forvet arkası oynadı. Net bir gol kaçırdı ama bu yarım saatlik oyunu bu takım için  ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Okay ile ilgili bir dip not ve Okay' a bir öneri; Maçtan sonra Lig Tv' ye röportaj verirken TARAFLI Lig Tv spikerlerine dikkat etmesi lazım. Gençliğinden ve toyluğundan faydalanıp " hangi büyük takımda oynamak istediği " konusunda ki tuzak sorulardan mümkün olduğunca uzak durmalısYoksa Mehmet Topuz' un, Ali Turan' ın düştüğü durumlara düşer ki en son istediğim şey bu olur.

Kıssadan hisse dostlar, başlıkta da belirtildiği gibi " Tebdil-i Rotasyonda Ferahlık Vardır. " Üç puan Kayserispor taraftarlarına ve camiamıza hayırlı olsun. Şimdi Cuma günü oynanacak olan Fenerbahçe maçına konstantre olalım ve İnşAllah o maçtanda alnımızın akı ile çıkalım.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum sizin...