29 Haziran 2011 Çarşamba

Okay Yokuşlu


17 yaşında bir genç. Türkiye' nin en önemli ayaklarından olmaya aday bir genç. Yeteneğini hırsıyla, çalışkanalığıyla bütünleştirmiş, " komple takım gibi topçu " tabirinin vücut bulduğu isim Okay YOKUŞLU. İzmir' li aslen, Konak 1994 doğumlu. Futbola KSK spor okulunda başlamış ve sonrasında Altay onu kadrosuna katmış. Fuat Yaman zamanında Musa Çağıran' ın sakatlanması sonucunda A takımda oynamaya başlayan Okay profesyonel sözleşme imzalamasından ( 15 Ocak 2010 ) 2 gün sonra Türkiye kupasında oynadı, 70 dakika oyunda kaldı ve bir de gol attı. ( 17 Ocak 2010 )


İmza sonrasında oynadığı ilk Bank Asya 1.Lig müsabasında ise Orduspor' a 88. dakika da attığı kafa golü hem takımına beraberliği getirdi hem de Okay' ı Bank Asya Birinci Liginin en genç golcüsü yaptı. Altay kariyerinde kupa ve lig dahil toplam 35 maça çıkan Okay Yokuşlu bu maçlarda 5 gol atma becerisini gösterdi. Ayrıca tüm futbolculuk yaşantısına bakıldığında TFF kayıtlarına girdiği günden bu yana 17 yaşında ki bu süper yetenek toplamda 82 müsabakada 15 gol atmış. Bir kez daha hatırlatalım ki ne kadar büyük yetenek olduğu bazılarının gözüne gözlük olsun. Okay 17 yaşında ve orta saha oyuncusu. 


Türk Milli Takımının çeşitli kademelerinde ( U-15, U-16 ve U-17 ) toplam 39 kez forma giydi ve 5 gol attı. Milli Takım tecrübesi oldukça yüksek. Uluslararası maç tecrübesi var. 


Bu sezon 27 Şubat' ta Kayseri' de oynanan ve Altay' ın 1-2 kazandığı Kayseri Erciyesspor maçında takımının 2. golünü attı ve galibiyeti getiren isim oldu Okay Altay adına.


Bir çok Scout veri tabanında ve genç yetenek avcılarının bloglarında ( yerli-yabancı ) adına rastlamanız mümkün Okay' ın. Öyle ki Altay kulüp tarihinin en yüksek bonservis getirisi olan oyuncusu konumuna yükseldi Kayserispor' a transferi ile. ( Tam 2.3 Milyon T.L. + Sonra ki satışından %40 pay. )


Futbolcumuzun genel özelliklerini incelediğimizde orta sahanın hücuma yönelik bölümünde oynadığını görüyoruz. Ama fiziki yapısı ve dayanıklılığı onu çift yönlü bir orta saha oyuncusu yapacak kadar sağlam. Geçtiğimiz sezon Selim Teber örneğinde gördük ki Şota Arveladze bu konuda oldukça becerikli. Zira standart oyun kurucu özelliklerine sahip Selim Teber' den çift yönlü bir orta saha oyuncusu çıkardı ve bu oyuncu geçtiğimiz sezonun ilk yarısında Kayserispor' u aldı ve sırtladı. 


Bazı bloglarda ve kaynaklarda YENİ BALLACK tarzı şeyler yazılmış. Oyun yapısı olarak pek benzetememekle birlikte fiziki yapı ve dayanıklılık gibi konularda Micahel Ballack' ı andırdığını söyleyebiliriz. Oyun tarzını daha çok Nuri Şahin' e ya da Kaka' ya benzetmek mümkün gibi. Ayaklarını iyi kullanıyor, uzaktan iyi şutlar çıkartıyor. Ayrıca oyun içinde telaş yapmadan oldukça sakin şekilde pas dağıtımı yapması Selçuk İnan ya da Kaka modelinin bir örneği. 
Okay Yokuşlu 17 yaşında olmasına rağmen Bank Asya Birinci Lig gibi oldukça üst seviye de futbol oynanan ve dayanıklılık isteyen bir lig de 1548 dakika süre almış. Bir kaç gündür çeşitli forumlarda ve futbol konuşulan ortamlarda Okay Yokuşlu ile ilgili İSTİKRARSIZ, TUTARSIZ gibi bazı akıl ve mantıkdan uzak yakıştırmalar, ifadeler gördük ama yukarıda sıralaya sıralaya bitiremediğimiz istatistikleri kimin haklı olduğunu gösteriyor.


Kayserispor bu sezon yaptığı transferlerle geleceğine yatırım yaptı. Ve geleceğinin ilk kilit taşı bence Okay Yokuşlu. Altay forması giymeye başladığından beri takip ettiğim bu genç kardeşimin taraftarı olduğum takımın formasını giyecek olmasının haklı gururunun yanında Şota ve Jan Nederburg gibi hocaların elinde işlenip, parlatılıp en iyi verim alınarak sonrasında da iyi paralar kazandırarak transfer olabileceğini düşünmek içimi rahatlatıyor.


Hem genç kardeşime, hem camiamıza bu transfer hayırlı olsun diyor ve Allah yüzümüzü kara çıkartmasın temennisinde bulunuyoruz.