10 Temmuz 2011 Pazar

Peki Şimdi Ne Olacak?

Aziz Yıldırım ve 3 Fb yöneticisi tutuklandı. Top şu anda TFF' nun kucağında. Onların vereceği karar Türk Futbol Tarihinin kaderini tayin edecek, yönünü belirleyecek. Peki ya şimdi ne olacak?


Çoktan seçmeli ihtimaller var önümüzde;

Senaryo 1) Fb, Sivas küme düşer, Eskişehir lige eksi (-) puanla başlarsa; Bu durumda Şampiyonluk, Şampiyonlar ligi, Uefa Avrupa Ligi sıralamaları ve bir alt lige düşen takımlar komple değişir, Türkiye' yi Avrupa' da temsil edecek takımlar farklılaşır. Bu sene ligden düşen takımların yeniden STSL' e yükseltilme ihtimalleri doğar. Buna göre herhangi bir küme düşme olayında sıralamanın şu şekilde olması KUVVETLE MUHTEMEL;

Avrupa Kupaları;

Trabzonspor - Şampiyonlar Ligi ( Direk )
Bursaspor - Şampiyonlar Ligi ( Ön Eleme )
Gaziantepspor - Uefa Avrupa Ligi ( Rakibi belli olduğu için 3. Ön Eleme )
Beşiktaş - Uefa Avrupa Ligi ( 2. Ön Eleme )
Kayserispor - Uefa Avrupa Ligi ( Gaziantepspor' un Ön Eleme turunda ki rakibi belli olduğu için Bursaspor yerine 2. Ön Elemeden Başlaması Muhtemel )

Küme Düşenler;

Konyaspor ve Bucaspor yeniden STSL' de oynama hakkı elde edebilirler. Ligden 2 takımın düşürülmesi durumunda bu takımlara yeniden şans doğuyor. Nitekim Bucaspor' un resmi başvuruyu yaptığını biliyoruz.

Senaryo 2) Fb, Sivas küme düşmez, STSL' e (-) puan ile başlar, (Bu kısım önemli) Fb' nin suçu ispat edilene ve sabit görülene kadar Avrupa Kupalarında oynama hakkı devam eder. Eskişehirspor yönetimsel olarak bu olayların dışında olduğu için diğer iki takımdan da her halükarda daha az ceza alacaktır ancak onların alacağı ceza da kesinlikle lige eksi (-) puanla başlamak olacaktır. ( Bu senaryonun kurgusunda Kulüpler Birliği Vakfının tavrı ve görüşü önemli. Normalde TFF Kulüpler Birliği Vakfının görüşünü almak zorunda değil ki bu durum yasalarla belirlenmiş kıstaslara bağlı ve yoruma açıkta değil. Ancak Türkiye' de işlerin nasıl yürüdüğü düşünülürse TFF' nin vereceği kararda KBV' na DANIŞARAK, GÖRÜŞ İSTEYECEĞİ ihtimali çok ama çok yüksek.. )

Senaryo 3) Fb ve Sivas küme düşmez STSL' e (-) puanla başlamaları TFF tarafından karar verilir, Eskişehirspor' da lige yine eksi (-) puanla başlar. Bu sefer devreye UEFA ve FİFA girer. Türk Milli Takımını ve Tüm Türk Takımlarını ULUSLARARASI MÜSABAKALARDAN 1 ila 5 YIL ARASINDA MEN EDER, Fenerbahçe ve Sivas' ın küme düşmesini ve Eskişehirspor' un yine lige eksi (-) puanla başlamasını ister. TFF bu çağrıya uymazsa TFF' nun UEFA ve FİFA ile olan bütün ilişkileri askıya alınır.

İhtimaller bunlar. Görüldüğü gibi 3 bilinmeyenli bir denklem. Olaylar ortaya çıktığında bir arkadaşıma demiştim ki; " Bu kadar pisliği hiç bir mide kaldırmaz. M.Ali Aydınlar bile bu suyun önünde duramaz. " Hala aynı görüşteyim. Bir spor kulübünün başkanları, yöneticileri, teknik adam ve futbolcuları ŞİKEDEN TUTUKLANIYOR ise, hiç bir mide bunu kaldıracak güce sahip değildir.

Sonuç olarak en kuvvetli ihtimal Senaryo 1' de yazan gibi görünüyor. Meydana gelebilecek diğer senaryolar Türk Futbolunu geriye götürmekten başka işe yaramayacaktır.

Kayserispor açısından bakıldığında ise masa başında kazanılmış bir başarıya ne kadar sevinebiliriz sorusu aklıma geliyor. Sevinmeli miyiz? 2010-2011 sezonunun ilk haftasından itibaren gasp edilmeye başlanana puanlarımıza bakıldığında; Evet sevinmeliyiz. Çünkü biz bunu çok çok önceden haketmiştik.

Muratt..

Sezon Öncesi Değerlendirme II

Bu sene en güçlü olacağımız bölge Orta sahamız olacak muhtemelen. Gidenler; Ali Bilgin, Andre Moritz, Karim Ziani ve Selim Teber. Gelenler ise; Okay Yokuşlu, Sefa Yılmaz, Cristian Riveros ve Engin Bekdemir.
Okay Yokuşlu üç, üç buçuk yıldır takip ettiğim, her adımını izlediğim ya da izlettiğim, Altay' da profesyonel olduğundan beri yayınlanan her maçını izlediğim ve izlerken hep daha bi hayran kaldığım, en kötü oyununda bile benim saygımı ve sevgimi kazanan bir oyuncu. Onu daha önce bir değerlendirme yazısı yazarak anlatmıştım size. Benim için o kadar değerli. En çok ona güveniyor ve en çok ondan bu takımı sahiplenmesini bekliyorum. 

Engin Bekdemir 9 yaşında PSV altyapısına girmiş, oradan Porto gibi bir takıma gitmiş ve bugün Kayserispor' un oyuncusu. Bir çok takımın en büyük gözdelerinden biriydi ve bugün bizim oyuncumuz. İnanılmaz paslar atıp oyunu çok güzel okuyan, ayakları ile değil beyni ile maçı yönlendiren bir oyuncu. Çoğu taraftarımız Ziani' nin gidişini tuhaf karşılayıp üzüldü ama açıkcası sevinenlerden birisiyim. Engin' i kazanmak daha kolay ve daha hızlı olacak. Engin ve Okay Kayserispor' un geleceği ve bu camia, bu taraftar, ben bu iki isimden çok ama çok şey bekliyorum.

Sefa Yılmaz adını Dusiburg' da oynadığı oyunla duyduk. Geçtiğimiz sezonda, bu sezonda Eskişehirspor' un transfer listesinin en üst sıralarındaydı. Ama o da bugün Kayserispor' un oyuncusu. Sefa için Cangele tipinde bir oyuncu demek mümkün. Sert şutlar atan, kıvrak, zeki, oyunun kaderini değiştirebilecek özelliklere sahip; klasik bi hücum oyuncusu. O geldi diye içim biraz daha rahat. Kimin yerine geldi? Mehmet Eren Boyraz' ın. Aralarında ki fark ise; Mehmet hızlı ve akıcı bir oyun oynuyordu ama ne yazık ki pas atma ve orta yapma gibi durumlarda sıkıntı yaşıyorduk. Sefa' yı bilenler, tanıyanlar, araştıranlar bu özelliklerinin de tamam olduğu ve Mehmet' i aramayacağımızı söylediler.

Gelelim Cristian Riveros' a. Onu da bir değerlendirme yazısı ile anlattık geçtiğimiz günlerde. Fazla detaya girmeden; İyi bir kesici, defansif manada pek sıkıntısı olmayan, Santana ile birlikte iyi uyum sergileyeceğini düşündüğümüz bir isim. Dilerim mahçup etmez.

Forvet hattımızdan giden oyuncumuz yok. Gelenler Gökhan Ünal, Nadir Çiftçi ve Cem Sultan. 


Gökhan Ünal' ı anlatmaya gerek yok. Bizdeyken kraldı, gitti geldi yine kral olacak. Ona güveniyoruz. O da bu güveni boşa çıkarmayacak kalitede bir oyuncu. 

Nadir Çiftçi 15 yaşında Den Haag' dan Portsmouth' a transfer olarak adını duyurdu. Güçlü fiziği ile ileri uçta çok can yakacak özelliklere sahip. İleri uçta her yerde görev yapabiliyor. U-19 milli takımında izlerken gördük ki forvetin sağında da, solunda da ve merkezinde de oynayabiliyor. Sağlam ve bastığı yerden ses getirir özellikte. 

Cem Sultan ise Gs alt yapısının yetiştirdiği değerlerden biri. Onu değerlendiremediler o takımda ama Kayserispor' da çok değerli olacak ve eminim ki hakettiği yerlere gelecek. Cem Sultan eski Bjk' li Oktay Derelioğlu tarzında. Bir kaç maçını izledim. Oldukça beğendim. Gökhan Ünal' ın ekürisi olacağına eminim. 

Önümüzde Uefa Avrupa Ligi şansı var. Eğer bu olursa bu transferler yeterli olmayabilir. Oyun kabiliyetlerine güvenimiz sonsuz ama tecrübe eksikliği bizi üzebilir. Sezon öncesi gelen oyuncuların değerlendirmesi bu şekilde. Allah gönlümüze göre versin. Ben şahsen bu takımdan çok şey bekliyorum.

Muratt