9 Haziran 2012 Cumartesi

Bir Başka Rusya

 

Iyi ki Rusya ile vizesiz seyahat imkanımız var. Gidip yerinde izlenmesi gereken futbolcular mevcut olduğunu bu akşam bir kez daha gördük. Çek Cumhuriyetini resmen sahadan sildi Rusya. O takımda yani Rusya' da  sahaya çıkan 11' de 28 yaşından küçük tek isim Dzagoev'di ve iki golle milli takım için ne kadar önemli ve değerli bir parça olduğunu gösterdi.

Bu kadar yaşlı(!) kadronun bir yerde tıkanacağını düşündük çoğumuz. Oyun başladı ve Rusya Çek' leri sahalarına hapsetti. Rusya maçı domine ederken Çek' ler geçtiler karşılarına, kimi zaman hop oturup hop kalktılar, kimi zaman resmen uyudular. Uyudukları sırada 4 gol yediler, sadece Kherzakov ile çok net 4 pozisyonu kalelerinde gördüler.

Arshavin maç boyunca koştu,pas attı, pozisyon hazırladı ve galibiyetin mimarlarından oldu. Dzagoev kendisine güvenen Advocaat'ı mahçup etmedi, iki gol attı ve çok mücadele etti. Kherzakov çok kaçırdı, o kadar kaçırdı ki Advocaat bile tahammül edemedi ama bir gerçek var ki çok mücadele etti. Boş koşularla alan açtı, top sakladı, ileride baskı kurdu ama gol atamadı. Pavlychenko, Kerzhakov'un yerine oyuna girdikten sonra harika işlere imza attı, bir gol, bir asist ile oynadı.

Çek Cumhuriyetinde ayakta kalan isimlerse geminin kaptanı Rosicky, sol bek Jirajek ve golü atan Pilar idi. Çek' ler bu futbolla bir yere varamazlar ben söylemiş olayım. Baroş' a 80 dakika tahammül edildiyse pek bir şey beklemek akıl karı değildir sanırım.

Rusya'nın ikinci yarıda ki dörtlü savunma önüne koyduğu dörtlü orta saha bir kez patladı ve Çekler o açıktan golü buldu. Yalnız hem Rusya'nın, hem Çek' lerin savunmanın ortasına çare bulması gerek. Çeklerin ekstradan sol bek içinde bir şeyler düşünmesi şart. Çek' lerin sol kanadı Mersin Adana otobanını andırıyordu.

Howard Webb klasına yakışan bir yönetim sergiledi. Tartışılacak bir kararı yoktu sanırım. Ya da söyle düzeltelim; bana göre yoktu.

Futbolu ama gerçek futbolu ne kadar özlediğimizi bugün bir kez daha gördüm. Rusya, bu futbol ve bu anlayış ile bu gruptan rahat çıkar. Bence Polonya da seyirci desteği ile grupta ikinciliği alır ve üst turu bir şekilde görür. Yunanistan' ın turnuva tecrübesi olduğunu, akılcı oyun ve oyuna yerinde müdahalelerle grubun sürprizcisi olduğunu söyleyebilirim.

Son cümlemizde Ersin Düzen'e olsun. Çek Cumhuriyeti kadrosunda Groscky yok, Roscky var... Uzun zamandır maç anlatmadığından mıdır nedir sevgili Ersin Düzen isim telaffuzlarında sıkıntılar yaşadı kanımca... Selamlar..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum sizin...