12 Ekim 2012 Cuma

Malik Fathi' nin Milli Takım Seçimi.


Mainz 05' den kiralık olarak takıma kiralık olarak kazandırdığımız Malik Fathi 8. haftadan itibaren Türk statüsünde oynayacak. Süleyman Hurma bu açıklamayı yaptıktan sonra şu ifadeyi eklemiş.Malik Fathi Türk Milli Takımında oynamak istiyor. 

Normal şartlarda ben oynayamayacağını iddia ediyordum. Ama Fifa' nın Milli Takım Seçimi ile ilgili maddesini okuyunca ve çevirisini yaptırınca işin boyutu değişti benim için. Madde de geçen ibarenin İngilizcesi ve tercümesi şu şekilde.
a) He has not played a match ( either in full or in part ) in an official competition at "A" international level for his current Association, and at the time of his first full or partial appearance in an international match in an official competition for his current Association, he had already had the nationality of the representative team for which he wishes to play.
a) Futbolcu Uluslararası düzeyde bir Resmi Maçta (tamamen veya kısmen) forma giymediyse milli takım değiştirme hakkına sahiptir ve ilk resmi maçi oynadığı sırada değiştirmek istediği Federasyonun vatandaşlığının bulunması gerekir.

Bu da ibarenin fotoğraf hali.. 

Benim aklımda kalan maddede ise " resmi ya da özel maç farketmeksizin bir ülkenin A Milli Takım formasını giyen futbolcu başka ülkenin Milli Takım formasını giyemez... " şeklindeydi.

Malik Fathi Almanya A Milli Futbol Takımı ile 2006 yılının Ekim ayında Gürcistan' a karşı oynanan hazırlık maçında sahaya çıkmıştı. Dolayısıyla Malik Fathi' nin oynadığı resmi bir maç yok. İşte bu noktada Fifa' nın kuralı gösterdi ki Malik Fathi 100 fırın ekmek yer, performansını yükseltir ve tabii Türkiye' de oynamayı tercih ederse (!) Milli Takım forması giyebilir...

Haydi hayırlısı... Umarım çok çalışır ve hem kulüp için hem de Milli Takım için çok başarılı maçlar çıkartır da ben şu 100 fırın ekmek konusunda özür dilerim...

1 yorum:

  1. Kayseri haberlerini severek takip ediyorum, teşekkürler, devamını dilerim.

    YanıtlaSil

Yorum sizin...