1 Ocak 2013 Salı

2013 Yılı Spor Olayları Kronolijisi



-Ocak-

5-20: Dakar Rallisi (Peru, Arjantin, Şili)
7: FIFA Yılın Futbolcusu Ödül Töreni (Zürih, İsviçre)
11-27: Dünya Hentbol Şampiyonası (İspanya)
14-27: Avustralya Açık Tenis Turnuvası (Melbourne, Avustralya)
14-20: 20 Yaş altı Dünya Buz Hokeyi Şampiyonası 3. Klasman (Sofya, Bulgaristan)

15-20: WRC Monte Carlo Rallisi (Monaco)
16: UEFA'da Yılın İlk 11'i açıklanacak
19 Ocak-10 Şubat: Afrika Uluslar Kupası (Güney Afrika)
19-20: Kadınlar Eskrim Epe Dünya Kupası (Doha, Katar)
21-27: Avrupa Artistik Buz Pateni Şampiyonası (Zagreb, Hırvatistan)
26: Halterde Akdeniz Kupası (Brindisi, İtalya)
30 Ocak-3 Şubat: Almanya Ustalar Snooker Turnuvası (Berlin, Almanya)

-Şubat-

1: Tekvandoda Uluslararası İskenderiye Açık Turnuvası (İskenderiye, Mısır)
2-3: Güreşte Vehbi Emre Golden Grand Prix'si (İstanbul, Türkiye)
6-11: 4 Kıta Artistik Buz Pateni Şampiyonası (Osaka, Japonya)
7-10: WRC İsveç Rallisi
7-10: 18 Yaş Altı Buz Hokeyi Dünya Şampiyonası 3. Klasman B Grubu (İzmit, Türkiye)
8-10: Gençler, Ordular arası ve 21 Yaş altı Karate Şampiyonası (Konya, Türkiye)
8-10: Dünya Salon Okçuluk Şampiyonası 3. Ayağı ve Finali (Las Vegas, ABD)
9-10: Yaşar Doğu Uluslararası Güreş Turnuvası (Ankara, Türkiye)
9-10: Judoda Grand Slam (Paris, Fransa)
11-17: Snooker Galler Açık
12-17: Badmintonda Avrupa Karışık Takımlar Şampiyonası (Moskova, Rusya)
15-28: Satrançta Dünya Kadınlar Takım Şampiyonası (Kazakistan)
19-22: Güreş Dünya Kupası (Tahran, İran)
20-24: Dünya Pist Bisikleti Şampiyonası (Minsk, Belarus)
22-24: Triatlonda Dünya Kış Şampiyonası (Cogne, İtalya)
25 Şubat-3 Mart: Snooker Haikou Açık (Hainan, Çin)
25 Şubat-3 Mart: Dünya Gençler Artistik Buz Pateni Şampiyonası (Milano, İtalya)
25 Şubat-3 Mart: Atıcılıkta 10 metre Avrupa Şampiyonası (Odense, Danimarka)
26 Şubat-3 Mart: Voleybolda Erkekler ve Kadınlar CEV Kupası finali

-Mart-

1-3: Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası (Göteborg, İsveç)
3-10: Paris-Nice Bisiklet Turu (Fransa)
7-10: WRC Meksika Rallisi
8-9: Dünya Gençler Senkronize Buz Pateni Şampiyonası (Helsinki, Finlandiya)
9-10: Voleybolda Kadınlar CEV Şampiyonlar Ligi finali
9-10: Atletizmde Avrupa Atmalar Kış Kupası (Castellon, İspanya)
10-17: Dünya Artistik Buz Pateni Şampiyonası (London, Ontario, Kanada)
11-20: Avrupa Satranç Şampiyonası (Plovdiv, Bulgaristan)
14: Avrupa Kadınlar Basketbol Kupası (Eurocup)
15-17 Mart: Eskrimde Kadınlar Kılıç Tournoi International (Antalya, Türkiye)
16: Bisiklette Milano-Sanremo Tek Gün Yarışı (İtalya)
16-17: Voleybolda Erkekler CEV Şampiyonlar Ligi finali
17: Formula 1 Avustralya Grand Prix'si
19-24 Mart: Voleybolda Erkekler ve Kadınlar Avrupa Çalenç Kupası finali
19-24: Avrupa Güreş Şampiyonası (Tiflis, Gürcistan)
24: Formula 1 Malezya Grand Prix'si
24: Avrupa Kadınlar Basketbol Ligi (Euroleague)
24: Atletizmde Dünya Kros Şampiyonası (Bydgoszcz, Polonya)
25-31: Snooker Çin Açık (Pekin, Çin)
30-31: Judo Grand Prix'si (Samsun, Türkiye)
31: Bisiklette Flandres Tek Gün Yarışı (Belçika)

-Nisan-

1-7: Kadınlar Buz Hokeyi Dünya Şampiyonası 2. Klasman B Grubu (Puigcerda, İspanya)
2-9: Kadınlar Buz Hokeyi Dünya Şampiyonası (Ottawa, Kanada)
6-8: Basketbolda NCAA Erkekler 4'lü Finali (Atlanta, ABD)
7: Moto GP Katar
7: Bisiklette Paris-Roubaix Tek Gün Yarışı (Fransa)
11-14: WRC Portekiz Rallisi
11-14: Dünya Takımlar Artistik Buz Pateni Şampiyonası (Tokyo, Japonya)
14: Bisiklette Amstel Gold Race (Hollanda)
14: Formula 1 Çin Grand Prix'si
17: Bisiklette La Fleche Wallonne Yarışı (Belçika)
20: NBA Play-off'ları
20 Nisan-6 Mayıs: Snooker Dünya Şampiyonası (Sheffield, Büyük Britanya)
21: Formula 1 Bahreyn Grand Prix'si
21: Moto GP ABD
21: Bisiklette Liege-Bastogne-Liege Yarışı (Belçika)
21-27: Buz Hokeyi Dünya Şampiyonası 2. Klasman B Grubu (İzmit, Türkiye)
22-25: Güreşte Ordulararası ve Gençler Akdeniz Oyunları (İskenderiye, Mısır)
24-28: Binicilik Dünya Kupası Finali (Göteborg, İsveç)
26-29: Masa tenisinde ETTU Kupası Finali 2. tur maçları

-Mayıs-

2-5: WRC Arjantin Rallisi
3-11: Dünya Gençler Halter Şampiyonası (Lima, Peru)
3-19: Dünya Buz Hokeyi Şampiyonası (Stokholm, İsveç - Helsinki, Finlandiya)
4-17: Satrançta Bireysel Avrupa Şampiyonası (Legnica, Polonya)
4-26: İtalya Bisiklet Turu
5: Moto GP İspanya
5-17: 17 Yaş Altı Avrupa Futbol Şampiyonası (Slovakya)
9-12: Kadınlar Halter Grand Prix'si (Brunn am Gebirge, Avusturya)
9-12: Büyükler Karate Şampiyonası (Macaristan)
10: Atletizmde Elmas Lig (Doha, Katar)
12: Formula 1 İspanya Grand Prix'si
12-19: Voleybolda Erkekler ve Kadınlar Dünya Kulüpler Şampiyonası
13-19: Dünya Masa Tenisi Şampiyonası (Paris, Fransa)
13-19: Okçuluk Dünya Kupası 1. Ayağı (Şanghay, Çin)
15: UEFA Avrupa Ligi finali (Amsterdam, Hollanda)
15 Mayıs-15 Temmuz: Voleybolda Dünya Ligi
15-18: Artistik buz pateninde Dünya Yetişkinler Şampiyonası (Oberstdorf, Almanya)
19: Moto GP Fransa
19: Atletizmde Elmas Lig (Şanghay, Çin)
21 Mayıs-9 Haziran: Fransa Açık Tenis Turnuvası (Roland Garros) (Paris, Fransa)
25: Atletizmde Elmas Lig (New York, ABD)
25: UEFA Şampiyonlar Ligi finali (Wembley, Londra, Büyük Britanya)
25-26: Ustalar Judo Turnuvası (Tyumen, Rusya)
26: Formula 1 Monaco Grand Prix'si
28 Mayıs-1 Haziran: Avrupa Badminton Kulüp Şampiyonası (Beauvais, Fransa)
31 Mayıs-2 Haziran: WRC Akropolis Rallisi (Yunanistan)
31 Mayıs-2 Haziran: Uluslararası Gençler Güreş Turnuvası (Ankara, Türkiye)
31 Mayıs-2 Haziran: Modern pentatlonda Dünya Kupası Finali (Nizhny ve Novgorod, Rusya)

-Haziran-

1: Atletizmde Elmas Lig (Eugene, ABD)
1 Haziran-31 Temmuz: Voleybolda Kadınlar ve Erkeklerde Avrupa Ligi finalleri
1-2: Uzun Mesafe Triatlon Dünya Şampiyonası (Belfort, Fransa)
2: Moto GP İtalya
2-9: Bisiklette Criterium du Dauphine (Fransa)
5-15: Avrupa Snooker Şampiyonası (Letonya)
5-18: 21 Yaş Altı Avrupa Futbol Şampiyonası (İsrail)
6: Atletizmde Elmas Lig (Roma, İtalya)
8: Atletizmde Avrupa 10 bin Metre Kupası (Pravets, Bulgaristan)
8: Atletizmde Uluslararası Cezmi Or Yarışları (İstanbul, Türkiye)
9: Formula 1 Kanada Grand Prix'si
10-16: Okçuluk Dünya Kupası 2. Ayağı (Antalya, Türkiye)
13: Atletizmde Elmas Lig (Oslo, Norveç)
14-16: Avrupa Triatlon Şampiyonası (Alanya, Türkiye)
15-30: Avrupa Kadınlar Basketbol Şampiyonası (Fransa)
16: Moto GP İspanya
16-21 Haziran: Avrupa Eskrim Şampiyonası (Zagreb, Hırvatistan)
18-23: Güreşte Ordulararası Avrupa Şampiyonası (Bar, Karadağ)
20-23: WRC İtalya Rallisi
20-26: Avrupa Gençler Modern Pentatlon Şampiyonası (Büyük Britanya)
20-30: Akdeniz Oyunları (Mersin, Türkiye)
21 Haziran-13 Temmuz: Futbolda 20 Yaş Altı Dünya Kupası (Türkiye)
21: Kadınlar 20 Yaş Altı Dünya Voleybol Şampiyonası (Çek Cumhuriyeti)
22-23: Dünya Dayanıklılık Şampiyonası Le Mans 24 Saat Yarışı (Fransa)
24 Haziran-7 Temmuz: Wimbledon Tenis Turnuvası (Londra, İngiltere)
25-28: 17 Yaş Altı Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası (İsviçre)
27 Haziran-7 Temmuz: 19 Yaş Altı Dünya Basketbol Şampiyonası (Prag, Çek Cumhuriyeti)
27 Haziran-7 Temmuz: 19 Yaş Altı Dünya Voleybol Şampiyonası (Meksika)
29 Haziran-6 Temmuz: Dünya Gençler Oryantiring Şampiyonası (Hradec Kralove, Çek Cumhuriyeti)
29 Haziran-21 Temmuz: Fransa Bisiklet Turu
29: Moto GP Hollanda
30: Atletizmde Elmas Lig (Birmingham, Büyük Britanya)
30: Formula 1 Büyük Britanya Grand Prix'si

-Temmuz-

2-7: Avrupa Gençler Güreş Şampiyonası (Üsküp, Makedonya)
4: Atletizmde Elmas Lig (Lozan, İsviçre)
5-14: Kadınlar 18 Yaş altı Dünya Voleybol Şampiyonası (Tayland)
6: Atletizmde Elmas Lig (Paris, Fransa)
6-17 Temmuz: 27. Üniversiteler Yaz Oyunları (Universiade) (Kazan, Rusya)
7: Formula 1 Almanya Grand Prix'si
7-14: Dünya Oryantiring Şampiyonası (Vuokatti, Finlandiya)
7-28: CONCACAF Gold Cup (ABD)
10: Dünya Gençler Atletizm Şampiyonası (Donetsk, Ukrayna)
10-13: Dünya Triatlon Cross Şampiyonası (Lahey, Hollanda)
10-28: Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası (İsveç)
11-14: Avrupa 23 Yaş Altı Atletizm Şampiyonası (Tempere, Finlandiya)
11-17: Avrupa Modern Pentatlon Şampiyonası (Drzonjow, Polonya)
14-22: Dünya 21 Yaş altı Snooker Şampiyonası (Wuxi, Çin)
14-28: Dünya Gençler Hentbol Şampiyonası (Bosna Hersek)
15: Moto GP Almanya
15-21: Dünya Tekvando Şampiyonası (Puebla, Meksika)
15-21: Okçuluk Dünya Kupası 3. Ayağı (Medellin, Kolombiya)
16-21: Voleybolda Dünya Ligi Finalleri
18-28 Temmuz: Basketbolda 19 Yaş Altı Kadınlar Dünya Şampiyonası (Litvanya)
19: Atletizmde Elmas Lig (Monaco)
19 Temmuz-4 Ağustos: Dünya Yüzme Şampiyonası (Barcelona, İspanya)
20-21: Judo Grand Slam (Moskova, Rusya)
20 Temmuz-1 Ağustos: 19 Yaş Altı Avrupa Futbol Şampiyonası (Litvanya)
20-28: Avrupa Takım Satranç Şampiyonası (Dresden, Almanya)
21: Formula 1'de sezonun 10. Ayak yarışı
21: Moto GP ABD
21 Temmuz-4 Ağustos: Atıcılıkta 25, 50, 300 m Avrupa Şampiyonası (Osijek, Hırvatistan)
22 Temmuz-4 Ağustos: Satrançta Kadınlar Bireysel Avrupa Şampiyonası (Belgrad, Sırbistan)
25 Temmuz-4 Ağustos: Dünya Oyunları (Cali, Kolombiya)
25-30: Dünya Gençler Modern Pentatlon Şampiyonası (Budapeşte, Macaristan)
26: Atletizmde Elmas Lig (Londra, Büyük Britanya)
26 Temmuz-4 Ağustos: Defolimpik Oyunları (Sofya, Bulgaristan)
28 Temmuz-8 Ağustos: Atıcılıkta Shotgun, Hareketli Hedef Avrupa Şampiyonası (Osijek, Hırvatistan)
28: Formula 1 Macaristan Grand Prix'si

-Ağustos-

1-3: WRC Finlandiya Rallisi
2-10: Dünya Ustalar Oryantiring Şampiyonası (Sestriere, İtalya)
4-11: Dünya Badminton Şampiyonası (Guangzhou, Çin)
6-11: Binicilikte Dresaj Dünya Şampiyonası (Verden, Almanya)
6-14: Dünya Eskrim Şampiyonası (Budapeşte, Macaristan)
8-11: Dünya Ordular arası Judo Şampiyonası (Miami, ABD)
10-18: Dünya Atletizm Şampiyonası (Moskova, Rusya)
10 Ağustos-5 Eylül: Satrançta Dünya Kupası (Tromso, İsveç)
13-18: Dünya Gençler Güreş Şampiyonası (Sofya, Bulgaristan)
18: Moto GP ABD
19-25: Okçuluk Dünya Kupası 4. Ayağı (Wroclaw, Polonya)
19-31: 19 Yaş Altı Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası (Galler)
20-25: Dünya Ordular arası Güreş Şampiyonası (Zrenjanin, Sırbistan)
22-25: WRC Almanya Rallisi
22 Ağustos-1 Eylül: Erkekler 21 Yaş Altı Voleybol Dünya Şampiyonası (Ankara-İzmir, Türkiye)
23: Atletizmde Elmas Lig (Stokholm, İsveç)
24 Ağustos-15 Eylül: İspanya Bisiklet Turu
25: Formula 1 Belçika Grand Prix'si
25: Moto GP Çek Cumhuriyeti
26-31: Dünya Gençler Yüzme Şampiyonası (Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri)
26 Ağustos-9 Eylül: ABD Açık Tenis Turnuvası (New York, ABD)
26 Ağustos-1 Eylül: Dünya Gençler Sutopu Şampiyonası (Macaristan)
26 Ağustos-1 Eylül: Dünya Ordulararası Oryantiring Şampiyonası (Eksjö, İsveç)
27 Ağustos-1 Eylül: Dünya Judo Şampiyonası (Rio, Brezilya)
28 Ağustos-1 Eylül: Voleybol Dünya Grand Prix'si (Japonya)
28 Ağustos-1 Eylül: Ritmik Cimnastik Dünya Şampiyonası (Kiev, Ukrayna)
29: Atletizmde Elmas Lig (Zürih, İsviçre)
29 Ağustos-4 Eylül: Dünya Modern Pentatlon Şampiyonası (Kaoshiung, Tayvan)

-Eylül-

1: Moto GP Büyük Britanya
2-4: Karatede Gençler ve Ordulararası Akdeniz Oyunları (İtalya)
4-22: Avrupa Erkekler Basketbol Şampiyonası (Slovenya)
6: Atletizmde Elmas Lig (Brüksel, Belçika)
8: Formula 1 İtalya Grand Prix'si
6-15: Kadınlar Avrupa Voleybol Şampiyonası (Almanya ve İsviçre)
11-15: Dünya Triatlon Şampiyonası Büyük Finali (Londra, İngiltere)
12-15: WRC Avustralya Rallisi
14-23: Atıcılıkta Shotgun Dünya Şampiyonası (Lima, Peru)
15: Moto GP San Marino
16-22: Dünya Güreş Şampiyonası (Budapeşte, Macaristan)
19-22: Binicilikte Engel Atlama Dünya Şampiyonası (Lanaken, Belçika)
20-29: Avrupa Voleybol Şampiyonası (Danimarka ve Polonya)
22: Formula 1 Singapur Grand Prix'si
22-29: Dünya Yol Bisikleti Şampiyonası (İtalya)
23-28: Avrupa Gençler ve 23 Yaş Altı Halter Şampiyonası (Tallinn, Estonya)
29: Moto GP İspanya
29 Eylül-6 Ekim: Dünya Okçuluk Şampiyonası (Antalya, Türkiye)
30 Eylül-6 Ekim: Artistik Cimnastik Dünya Şampiyonası (Antwerp, Belçika)

-Ekim-

3-6: WRC Fransa Rallisi
4-7: Gençler Dünya Güreş Kupası (Tiran, Arnavutluk)
4-20: Dünya Boks Şampiyonası (Almatı, Kazakistan)
6: Formula 1 Güney Kore Grand Prix'si
7: Teniste Erkekler Şanghay Turnuvası (Çin)
11-13: Güreşte Haydar Aliyev Golden Grand Prix Finali (Bakü, Azerbaycan)
13: Formula 1 Japonya Grand Prix'si
13: Moto GP Malezya
16-23: Dünya Halter Şampiyonası (Varşova, Polonya)
17 Ekim-8 Kasım: Futbolda 17 Yaş Altı Dünya Kupası (Birleşik Arap Emirlikleri)
17-20: Binicilikte 3 gün yarışması Dünya Şampiyonası (Le Lion d'Angers, Fransa)
18-26: Dünya Dövüş Sporları Oyunları (St. Petersburg, Rusya)
19-27: Akrobatik Cimnastik Avrupa Şampiyonası (Lizbon, Portekiz)
20: Moto GP Avustralya
22-27: Teniste Kadınlar WTA Final Şampiyonası (İstanbul, Türkiye)
21-29: Atıcılıkta Shotgun Dünya Kupası Finali (Abu Dabi, Birlekiş Arap Emirlikleri)
24-27: WRC İspanya Rallisi
24-27: Dünya Gençler Judo Şampiyonası (Ljubljana, Slovenya)
25 Ekim-3 Kasım: Dünya Gençler Badminton Şampiyonası (Bangkok, Tayland)
27: Formula 1 Hindistan Grand Prix'si
27: Moto GP Japonya

-Kasım-

1-7: Dünya Para-Okçuluk Şampiyonası (Bangkok, Tayland)
2: Teniste Kadınlar Fed Kupası
3: Formula 1 Abu Dabi Grand Prix'si
5: Teniste Erkekler ATP Dünya Turu Finali (Londra, Büyük Britanya)
6-12: Atıcılıkta Tüfek ve Tabanca Dünya Kupası Finali (Münih, Almanya)
6-26: Satrançta Dünya Şampiyonluk Maçı
7-10: Karatede Dünya Gençler, Ordulararası ve 21 Yaş Altı Şampiyonası (Guadalajara, İspanya)
7-10: Cimnastikte Dünya Trambolin Şampiyonası (Sofya, Bulgaristan)
7-10: Avrupa Profesyonel Golf Turu'nun Yarı Final Müsabakaları (Antalya, Türkiye)
8-11: Güreşte Avrupa Uluslar Kupası (Moskova, Rusya)
10: Moto GP İspanya
11-24: Dünya Satranç Şampiyonası (Opatija, Hırvatistan)
12-17: Voleybolda Kadınlar Büyük Şampiyonlar Kupası (Japonya)
13-17: WRC Galler Rallisi
16: Teniste Erkekler Davis Kupası
17: Formula 1 ABD Grand Prix'si
19-24: Voleybolda Büyük Şampiyonlar Kupası (Japonya)
24: Formula 1 Brezilya Grand Prix'si
27: Dünya Para-Tekvando Şampiyonası (Dakar, Senegal)
28-30: Dünya Takımlar Tekvando Şampiyonası (Dakar, Senegal)
29 Kasım-1 Aralık: Judoda Grand Slam (Tokyo, Japonya)

-Aralık-

1-11 Aralık: Dünya Takım Satranç Şampiyonası (Antalya, Türkiye)
6-22: Kadınlar Dünya Hentbol Şampiyonası (Sırbistan)
8: Atletizmde Avrupa Kros Şampiyonası (Belgrad, Sırbistan)
11-21: FIFA Dünya Kulüpler Kupası (Fas)

Kaynak: Trt Haber

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bişeyler karalayın. Zira sizler için yazıyorum.